Aranżacja poddasza – trudna przestrzeń, proste rozwiązania

Jest klimatyczne i ma niepowtarzalną atmosferę. Uwodzi oryginalnością i bywa powodem do zazdrości. Poddasze to miejsce stworzone do odpoczynku i zanurzenia się w lekturze czy dobrym filmie, a jednocześnie twardy orzech do zgryzienia dla projektantów wnętrz. Podpowiadamy, jak okiełznać tę trudną przestrzeń, by była wygodna i funkcjonalna. Jak stworzyć miejsce, które latem kusi przyjemnym chłodem, a zimą buduje ciepłą i przyjazną atmosferę.

Jeśli jesteś właścicielem poddasza, z pewnością zachodzisz w głowę, jak rozsądnie je zagospodarować. Rzecz jasna, możesz pójść w ślady większości posiadaczy skosów i przeznaczyć pomieszczenie na schowek czy strych. Zanim zdecydujesz się na ten krok, pomyśl, czy nie warto spojrzeć na wszystko z góry, a przez okna połaciowe pooglądać gwiazdy? Poddasze ma ogromny potencjał aranżacyjny i, jeśli będziesz trzymał się kilku praktycznych zasad, wykreujesz tam najciekawszy zakątek w swoim domu. Skosy, które są największym wrogiem funkcjonalności, mogą okazać się sprzymierzeńcem w budowaniu oryginalnej przestrzeni.

Urządzaj się z głową – aranżacja wnętrz Zielona Góra

Jeśli chcesz wykreować funkcjonalne i ergonomiczne wnętrze, zwróć uwagę na te aspekty:

  • Wykorzystaj kominy i słupy konstrukcyjne

Pomogą naturalnie podzielić pomieszczenie na strefy. Unikaj zbędnego dzielenia poddasza ściankami. Ciekawą przestrzeń pozbawisz uroku tajemniczości.

  • Zbuduj odpowiedni klimat

Nie, nie chodzi o świece pledy i dywany. Poddasze to miejsce wystawione na ekspozycję słoneczną, przez co latem może panować tu upał nie do zniesienia. Izolacja dachu wełną skalną gwarantuje przyjemny chłód przez całe wakacje. Właściwości materiałów izolacyjnych nie zmieniają się z upływem lat, dzięki czemu optymalną temperaturą będziesz się cieszył naprawdę długo

  • Postaw na jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie

Mimo światła, które wpada na poddasze przez okna połaciowe, fragmenty pomieszczenia mogą być niedoświetlone. Jasna paleta barw pomoże ci uniknąć efektu półmroku.

  • Umów się z dobrym stolarzem

Żeby dobrze wykorzystać przestrzeń pod skosami i funkcjonalnie wyposażyć pomieszczenie w miejsce do przechowywania, meble na wymiar będą niezbędne.

  • Zwróć uwagę na akustykę

Bez względu na to, czy poddasze przeznaczysz na strefę relaksu czy stworzysz na nim salon rozrywki, dobierz odpowiednio gęste materiały izolacyjne. Wełna skalna charakteryzuje się bardzo wysoką chłonnością dźwięków, dzięki czemu niweluje hałas. Żyj tak jak lubisz i pozwól żyć innym.

  • Zadbaj o bezpieczeństwo

Zdrowie i psychiczny spokój naszych bliskich jest bezcenny. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych nie tylko zmniejszymy ryzyko występowania grzybów i pleśni.

  • Zainwestuj raz a porządnie

Zgodnie ze standardem ROCKWOL ocieplenie dachu powinno składać się z dwóch warstw wełny skalnej o łącznej grubości 35 cm. Solidne materiały dzięki swoim właściwościom to przede wszystkim niezawodna ochrona przeciwpożarowa.

Cicho sza, tu się śpi i pracuje – sypialnia i pracownia na poddaszu

Przestrzeń ze skosami przywodzi na myśl ciepłe wspomnienia: buszowanie po strychu babci, budowę szałasu w lesie. Takie skojarzenia wprowadzają w stan relaksu i skłaniają do tego, by na poddaszu urządzić sypialnię. To rozwiązanie doskonale pozwoli podzielić dom na strefę dzienną zlokalizowaną na niższych kondygnacjach i strefę snu i relaksu na górze. Nawet na niewielkim metrażu z powodzeniem zmieścimy łóżko i szafki nocne. Zamiast szaf stworzonych na wymiar możemy uciec się do prostego rozwiązania, które nie przytłoczy przestrzeni. Dzięki podzieleniu przestrzeni ściankami możemy stworzyć garderobę. Odpowiednio i funkcjonalnie zaprojektowana zabierze znacznie mniej miejsca niż szafy i okaże się bezkonkurencyjna w utrzymaniu porządku na co dzień.

Poddasze sprzyja również twórczym poszukiwaniom. Pod skosami pracowali największej sławy malarze i literaci. Jeśli szukasz inspirującego zakątka, w którym chcesz puścić wodze kreatywności, stworzenie pracowni na poddaszu będzie świetnym pomysłem.

Jaskinia rozrywki pod skosami – projektowanie wnętrz Zielona Góra

Masz fantazję i odkąd pamiętasz marzyłeś o stworzeniu nietuzinkowego miejsca w swoim domu? Zazdrościłeś wizjonerowi Howardowi Hughesowi, który w filmie „Aviator” bezpardonowo rozsiadał się w fotelu swojego prywatnego domowego kina? Najwyższy czas spełnić swoje marzenia! Poddasze to idealne miejsce do wykreowania jaskini rozrywki z przytulną salą kinową, która może w mgnieniu oka przeistoczyć się w salon gier czy parkiet. Wyobraź sobie miękkie pufy, worki z sorgo nonszalancko rzucone na podłogę i sofę ustawioną naprzeciw ekranu projektora. Mikroklimat poddasza sprzyja obecności roślin, co wpisuje się w niezwykle modny ostatnio styl miejskiej dżungli. Obcowanie z naturą korzystnie wpływa na nasz system nerwowy i pozwala się odprężyć. Dzięki zestawieniu komfortowych mebli, naturalnych materiałów i roślin stworzysz niepowtarzalne wnętrze z klimatem i charakterem.

O pomieszczeniu gospodarczym nie opowiesz wnukom. O tym, co działo się w jaskini rozrywki – już tak. Pielęgnuj marzenia i wykorzystaj w pełni potencjał, jaki niesie poddasze użytkowe.

Nie trać energii – jak ocieplić poddasze

Przy tworzeniu doskonałej przestrzeni użytkowej liczą się piękno i funkcjonalność. Warto dodać do nich aspekt ekonomiczny. Czy wiesz, że przez dach może uciekać nawet 20 procent ciepła? Marzenia o ciekawej aranżacji nie spełnią się, jeśli wszystkie oszczędności trzeba będzie wydać na ogrzewanie. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia izolacja termiczna poddasza. Optymalną temperaturę o każdej porze roku i niższe rachunki zapewnią tylko wysokiej klasy materiały izolacyjne. Prym wiedzie tu wełna skalna, której właściwości skutecznie obniżają koszty eksploatacyjne budynku. Na uwagę zasługuje jej niezwykła trwałość, a odpowiednia izolacja termiczna będzie inwestycją na lata. Dzięki technologii jesteśmy w stanie zminimalizować straty ciepła i zapewnić oszczędności na ogrzewaniu poddasza użytkowego zimą czy chłodzeniu latem. Solidne materiały izolacyjne to inwestycja na lata.

Please follow and like us: