Jak urządzić małą łazienkę?

Mała łazienka – jak ją urządzić? Im mniejsza, tym większe wyzwanie. Mierzymy się z niewielką przestrzenią, w której musimy zmieścić całe mnóstwo niezbędnych urządzeń – zarówno sanitarnych, jak i AGD. Do tego zapas ręczników i całkiem sporo kosmetyków, szczególnie, gdy z łazienki korzysta więcej niż jedna osoba.

Jak dobrać kafle do małej łazienki?

Przy doborze kolorystyki wnętrza, wybór padł na biel i czerń. Na ścianach ułożyliśmy płytki z trójwymiarowym motywem, żeby uniknąć efektu płaskiego pomieszczenia. Jeżeli nie mamy zapędów Perfekcyjnej Pani Domu, warto się zastanowić nad białą podłogą. Robi wrażenie, ale jest wymagająca.

W małych pomieszczeniach musimy uważać, żeby nie przesadzić z rozmiarem płytek. Te duże wcale optycznie nie powiększą nam pomieszczenia, a na małej powierzchni mogą wyglądać groteskowo. Na podłodze najlepiej będą wyglądać te o rozmiarze 30×30 albo 40×40 cm.

Na ścianach postanowiliśmy ułożyć płytki tylko na wysokości najbardziej narażonej na zabrudzenia. W przeciwnym razie wnętrze byłoby przytłaczające.

Jak uporządkować wnętrze?

Przy małych powierzchniach warto wyjść z założenia, że drobiazgi lepiej chować niż eksponować. W łazience, którą widzicie na zdjęciach wykorzystaliśmy wnękę. Od podłogi po sufit zabudowaliśmy ją białymi drzwiami, które na zamówienie wykonał stolarz. Straciliśmy niewielką powierzchnię, za to zyskaliśmy harmonię i porządek. Za drzwiami bowiem jest ukryte wszystko, co w pomieszczeniu mogłoby wprowadzać chaos: pralka czy kosz na brudy. Na półkach swoje miejsce znalazły ręczniki oraz kosze na środki czystości i kosmetyki.

Jak ocieplić surową przestrzeń?

Aranżując to wnętrze postawiliśmy na nietuzinkowe dodatki, żeby przełamać surowe zestawienie czerni i bieli. Złota rama lustra pochodzi z targu staroci. Starą nawierzchnię zeszlifowaliśmy papierem ściernym i pomalowaliśmy złotą farbą w sprayu. Taflę lustra docięli pod wymiar pracownicy marketu budowlanego. Żeby znaleźć złoty wieszak w kształcie nosorożca, trzeba było trochę pogrzebać w internecie. Każdy projekt wnętrza ożywia obecność roślin. Żeby dobrać odpowiednie do łazienki bez naturalnego źródła światła, warto zapytać o radę specjalistę. W trudnych warunkach dobrze spisują się kaktusy i sukulenty.

 

 

 

Please follow and like us: