Otwarta kuchnia z salonem

To nie był patent na mały metraż, bowiem w tym przypadku kuchnia z salonem i jadalnią mają powierzchnię niewielkiego lotniska. Nie rozbijaliśmy ścian. Otwarta kuchnia była pierwotnym pomysłem gospodarzy, kiedy jeszcze budowali dom. Bez względu na to czy gotowali, jedli czy odpoczywali na sofie – chcieli być razem.

Otwarta kuchnia to już standard. Czasy, kiedy byliśmy skazani na gotowanie w samotności, już dawno za nami. Żeby jednak uzyskać efekt spójnej całości kuchni z jadalnią i salonem, trzeba trzymać się konkretnych reguł. Na podstawie projektu wnętrz Zielona Góra, podpowiadamy jak z głową wydzielić strefy i nie zatracić eleganckiego charakteru pomieszczenia.

Jak zaprojektować otwarty salon – meble i dodatki

W związku z tym, że mamy do czynienia z dużą otwartą przestrzenią bez ścian działowych, postanowiliśmy wydzielić strefy, które pasują do siebie stylistycznie i płynnie przechodzą jedna w drugą. Tuż obok kuchni znalazła swoje miejsce jadalnia. Jest najbardziej wyeksponowaną strefą. To tzw. focal point, na który zwracamy uwagę tuż po wejściu do pomieszczenia, gdyż jest usytuowany naprzeciw drzwi. Postawiliśmy na elegancję. Jadalnia miała stać się wizytówką i stylistyką nawiązywać bardziej do salonu niż kuchennego kącika jadalnianego. Stąd pomysł na duży, wygodny stół w połyskliwej bieli i tapicerowane krzesła. Efekt dają również okazałe lampy przypominające srebrne klatki symetrycznie powieszone nad stołem. Jadalnia płynnie przechodzi w salon dzięki spójności aranżacji. Można ją uzyskać np. poprzez powtarzanie tkanin i kolorów, z czego skorzystaliśmy przy realizacji projektu. Motywem łączącym pomieszczenie są również grafiki Henri’ego Matisse’a – jedna z nich wisi w kuchni, druga w salonie.

Kolorystyka wnętrza: szarość i granat skąpane w miodzie

Z projektem wystartowaliśmy zanim jeszcze instytut Pantone ogłosił wiodące kolory na rok 2021, czyli żółć i szarość. Nam po głowie zamiast żółci chodził miód i postanowiliśmy go skontrastować z granatem. Jasną szarość potraktowaliśmy jako kolor bazowy. Jej delikatny odcień pojawił się na ścianach i dopiero w zestawieniu z białymi listwami przypodłogowymi czy bielą kominka widać, że mamy do czynienia z szarością. Popiel gości również na sofie, a w kuchni – na motywie marokańskiej koniczyny kafli podłogowych i frontach mebli. Zestawienie szarości z drewnem to zawsze pewniak i świetne rozwiązanie na lata, bo dzięki swojej neutralności nie jest w stanie się znudzić. Głęboki odcień granatu znalazł się na tkaninach obiciowych krzeseł w jadalni, fotelu w salonie, tapecie, dodatkach i ściennych dekoracjach. Miód kapnął na zasłony i ozdoby jak poduszki czy ceramika.

Otwarta kuchnia – jak dobrać meble

Meble w kuchniach otwartych coraz bardziej upodabniają się do tych, które możemy spotkać w pokojach. Ze względu na ich ekspozycję, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą szafki z drzwiczkami i rezygnacja z odkrytych witryn i półek. Każdy miłośnik gotowania świetnie zdaje sobie sprawę, że kuchnia jest miejscem, gdzie, oprócz wyśmienitych potraw, można wyczarować niezły bałagan. Niezliczone słoje z mąką, makaronami i przyprawami najlepiej zamaskują kryte szafki. Sprawdzonym rozwiązaniem są również przesuwne drzwi, które pozwolą nam ukryć kuchnię, gdy nie nadaje się do wyeksponowania po kulinarnej akcji. Żal było nam rezygnować z przestronności wnętrza, więc zamiast zamykać przestrzeń postawiliśmy na kryte szafki. Spora ilość miejsca do przechowywania, w tym szuflady i szafki cargo sprawiają, że kuchnia jest wygodna i łatwo utrzymać w niej porządek.

Projekt wnętrza: Zielona Góra

Tak naprawdę zaczęło się od pomysłu na zmianę kuchni. Projekt zaczął się jednak rozrastać wprost proporcjonalnie do marzeń gospodarzy: najpierw o nowej jadalni, a potem nowym salonie. I tak poszliśmy na całość. Tak się często zdarza, że za numerami zapisanymi w telefonie jako projekt wnętrza Zielona Góra kryją się pogodni, otwarci na wskazówki ludzie. Poukładani, ale z nutą chęci do eksperymentów. Tak było tym razem. Pewnie jeszcze tu wrócimy. Przy tak efektownym salonie z kuchnią swoje mankamenty obnażył przedpokój z klatką schodową…

Please follow and like us: