Taras – jaką nawierzchnię wybrać

Wiosna dopiero zaczyna się rozkręcać, a w okolicach Casto już widać pielgrzymów szukających tui szmaragdowej. Nieśmiało wystawiamy nosy w poszukiwaniu pierwszych promieni słońca i natykamy się na ogrodowe fotele, na których zima odcisnęła piętno. Jeszcze w tym sezonie może tu być pięknie. Bez względu na to czy dysponujemy przestronnym tarasem czy małym metrażem na tyłach szeregówki.

Jeśli chodzi o aranżację tarasu, Zielona Góra wydaje się miejscem idealnym. Z wyjątkiem kilku punktów na mapie, deweloperzy jeszcze nie przekraczają granicy dobrego smaku jak jest w przypadku większych miast. W Zielonej raczej nie uda Ci się podać przez balustradę ręki sąsiadowi mieszkającemu naprzeciwko. W większości przypadków możemy liczyć na swobodę i stworzyć enklawę, gdzie przez kilka dobrych miesięcy będziemy leżakować, grillować i oddawać się rozpuście. Żeby nasze tarasy rozpieszczały, zamiast straszyć, warto wziąć sobie do serca kilka wskazówek.

Podłoga na miarę – aranżacja tarasu Zielona Góra

Aranżując taras, potraktujmy go jako integralną część domu. Powinien być stylistycznym przedłużeniem wnętrza. Taki efekt pomoże nam uzyskać odpowiednio dobrana podłoga. Zwróćmy uwagę, by drewniane deski, ceramiczne płytki czy beton architektoniczny współgrały z podłogami w salonie (zazwyczaj stamtąd prowadzi wyjście na taras). Oprócz estetyki połóżmy nacisk na trwałość. Powierzchnia tarasu nierzadko nie jest zadaszona lub zadaszona tylko w części, przez co mają na nią wpływ warunki atmosferyczne (ekspozycja słoneczna, deszcz, śnieg). Podłoga na tarasie powinna być odporna na duże różnice temperatur, z jakimi mamy do czynienia w naszej szerokości geograficznej. Podczas zakupów weźmy pod uwagę sposób konserwacji. Przy ogólnym rozrachunku okazuje się, że z pozoru tańsze i mniej solidne materiały, w perspektywie czasu mogą okazać się znacznie droższe. Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą nawierzchni tarasu, weź pod uwagę plusy i minusy każdego z materiałów:

  • płytki ceramiczne

Masz duże pole do popisu jeśli chodzi o aranżację, bo występują w różnych rozmiarach, wzorach i kolorach. Są łatwe w utrzymaniu i odporne na mróz, ale mocno się nagrzewają i latem trudno chodzić po nich boso. Decydując się na tę opcję zwróć uwagę na parametry: trwałość, stopień mrozoodporności, antypoślizgowość, klasę ścieralności.

  • panele z tworzywa/deski z kompozytu

Nowe i coraz bardziej popularne rozwiązanie. Odporne na warunki atmosferyczne, nie wymagają konserwacji. Łatwe w montażu i utrzymaniu czystości. Przypominają drewniane deski, ale nimi nie są, więc nie nadają się dla osób, które razi imitacja.

  • drewniane deski tarasowe

Ekologiczne i naturalne. Nie nagrzewają się tak mocno, więc można pokusić się o spacerowanie na boso. Niestety wymagają częstej konserwacji i są narażone na działanie grzybów i pleśni. Z polskich gatunków drzewa najsensowniej będzie postawić na dąb czy akację.

  • kamień

Trwały, wytrzymały i ponadczasowy. Jeśli zdecydujesz się na najbardziej odporne kamienie – granit czy bazalt, musisz liczyć się z kosztami. Kamień wymaga konserwacji, bo ma skłonności do pokrywania się patyną.

  • płyty betonowe

Dla miłośników aranżacji w stylu industrialnym i minimalistycznym. Świetnie wpisują się w stylistykę nowoczesnych domów, ale ze względu na wagę i gabaryty problemem może okazać się ich montaż.

  • żywica epoksydowa

Warto zwrócić uwagę szczególnie na tą barwioną w masie, dzięki czemu odpryski spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi nie są widoczne. Jest miła w dotyku i daje duże możliwości aranżacyjne. Niegdyś szara, dziś dostępna w wielu kolorach, również intensywnych, przez co świetnie nadaje się na tarasy w stylu pop art czy nowoczesnym. Zaniepokoić może jedynie cena.

  • klinkier

Jest odporny na mróz i ścieranie, a odpowiednio ułożony (np. w jodełkę) może wyglądać estetycznie. Pasuje do domów w stylu rustykalnym czy prowansalskim.  Niestety nie jest miły w dotyku i chropowaty. Ma skłonność do pokrywania się patyną.

Zanim zabierzesz się za dobór mebli i elementów dekoracyjnych, zadbaj o bazę czyli stałe elementy konstrukcyjne i nawierzchnię podłogi. Taras pełni funkcję letniego salonu, dlatego ważna jest nie tylko estetyka, ale również praktyczność. Przy doborze materiału pamiętaj, że musi być bezpieczny, odporny na działanie czynników atmosferycznych i trwały.

Please follow and like us: